,

Odciśnięte piętno (Niewiarygodne 2019)

15:33


Marie Adler, nastolatka z burzliwą przeszłością pada ofiarą ohydnego gwałtu. Jednak w trakcie dochodzenia, który okazuje się trudny do udźwignięcia dla tak młodej dziewczyny bez wyraźnego wsparcia bliskich, z powodu braku kompetencji policji i umiejętności poprowadzenia tak delikatnej sprawy, jak i wątpliwości, które zaczynają kiełkować w otoczeniu dziewczyny, odwołuje swoje oskarżenia. Konsekwencje tej jednej nocy odcisną piętno na jej całym życiu.

Kilka lat później młoda pani detektyw Karen Duvall dostaje inną sprawę młodej studentki, napadniętej we własnym mieszkaniu. Mimo iż oprawca nie pozostawia po sobie żadnego śladu, Duvall skrupulatnie poszukuje najmniejszego dowodu, który przybliżyłby ją, choć o krok do poznania tożsamości sprawcy. Dochodzenie prowadzi ją do posterunku, na którym pracuje Grace Rasmussen, detektyw z wieloletnim doświadczeniem i tak wspólnie zaczynają śledztwo, które wzbudza w nich tyle samo frustracji co chęci walki. Karen Duvall i Grace Rasmussen to power duet, którego potrzebowaliśmy. Dwie silne kobiety, które stawiają sprawiedliwość wobec innych kobiet na pierwszym miejscu. Z pełną determinacją i pełne empatii szukają potwora, który od wielu lat bezkarnie napada i wykorzystuje bezbronne kobiety. A przede wszystkim wiedzą, jak to robić stawiając na pierwszym miejscu szacunek wobec ofiar.
„Niewiarygodne” to studium tego, jak powinno wyglądać dochodzenie dotyczące napaści seksualnej i jak zdecydowanie nie powinno się to odbywać. Wystarczy porównać proces, przez jaki przejść musiały dwie pierwsze ofiary pokazane w serialu, by zauważyć, dlaczego coś poszło nie tak.
Dawno już nie oglądałam serialu za jednym posiedzeniem. Kiedy wyłączyłam „Niewiarygodne” o 1:30 w nocy, miałam ochotę na mocnego drinka. To serial, który mną wstrząsnął. Nie z powodu brutalności scen, których tu nie ma. I to nie dlatego, że brutalność nie spotyka bohaterek (bo odciska na nich niewyobrażalne piętno), a dlatego, że twórcy postanowili nie stosować tanich chwytów, a postawić na coś, co działa o wiele bardziej – na emocje. I oczywiście widzimy przebłyski wspomnień ofiar, ale widzimy je ich oczami, przez szpary w opaskach, którymi miały związane oczy, słyszymy ich głośny, przerażony, pełen bólu oddech, słyszymy kroki oprawcy i dźwięk związywanych rąk. Nie musimy widzieć pełnej sceny, by poczuć obrzydzenie i niezgodę na tragedię, jaka ich dotknęła.

To chyba najbardziej ludzki serial kryminalny, jaki oglądałam, bo zamiast na sensację stawia na całe spektrum emocji, jakie towarzyszą traumom. Dlatego tak dotyka widza i dlatego każdy powinien go zobaczyć.➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

W Polsce co piąta Polka pada ofiarą gwałtu. Pomyśl o kobietach w swoim otoczeniu i policz do pięciu. Gwałciciel? Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia… Maksymalnie 12 lat (a przecież wiemy, że mało który tyle dostanie i odsiedzi), za odciśnięcie piętna na psychice kobiety, które dawać o sobie znaki będzie do końca życia. Bo czegoś takiego nie da się zapomnieć.

You Might Also Like

0 Comments