Ojciec i syn (Mój piękny syn 2018)

19:45


Jeśli chcecie obejrzeć wstrząsający obraz narkomana staczającego się na dno wypełnione wymiocinami, strzykawkami i woreczkami wypełnionymi heroiną, to nie idźcie na film Felixa Van Groeningena. Mój piękny syn to subtelna (dla niektórych zbyt subtelna) opowieść tak naprawdę o ojcu narkomana, który przerażony wizją człowieka, jakim stał się jego syn, stara się mu pomóc, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego? 

David jest dziennikarzem freelancerem, piszącym dla największym amerykańskich magazynów, jego druga żona Karen jest uzdolnianą malarką. Wychowują dwójkę słodkich blond aniołków i nastoletniego Nica, syna Dawida z pierwszego małżeństwa. Kiedy Dawid odkryje, że jego syn ma problem z narkotykami, rozpocznie walkę z potworem, który zaatakował jego rodzinę. Walkę, która wkrótce okaże się walką z wiatrakami… 

Film Felixa Van Groeningena nie epatuje wyniszczającą siłą narkotyków, skupia się na relacji ojciec-syn, stawiając ojca i jego reakcje z pierwszym miejscu. To przez pryzmat jego odczuć poznajemy historię upadku Nica. David (rewelacyjna dramatyczna rola Steve’a Carella) stara się w pamięci odnaleźć przyczynę, która zachęciła syna do sięgnięcia po narkotyki. Przywołując idylliczne wspomnienia próbuje udowodnić sobie i nam, że wina nie może leżeć po jego stronie, przecież był dobrym ojcem…. Kiedy przegapił ten moment? Kiedy nastąpił punkt zwrotny? Czy jego ojcowska bezwarunkowa miłość zaślepiła go do tego stopnia, że nie zauważył momentu, w którym mógł jeszcze pomóc synowi? 

Mój piękny syn to film skrojony pod masową publiczność, dlatego nie epatuje „brzydką” twarzą narkomanii. Nie ma dzieciaków w brudnych, przepoconych podkoszulkach śpiących na ulicy ze strzykawkami u boku. Są za to emocje, których wszystkie odcienie malują się na twarzach aktorów. Aktorskie kreacje to najmocniejsza strona filmu, zarówno Carell, o którym już wspomniałam jak i Timothée Chalamet dają tu wyśmienity popis aktorski. Wiedzą, kiedy pociągnąć za emocjonalne sznurki, kiedy stonować swoją postać, by odpowiednio wpłynąć na uczucia widza. I choćby dla tego duetu warto ten film obejrzeć.


You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive