,

[12. Sputnik] Dziś startuje 12.„Sputnik nad Polską”

11:56


Trzy warszawskie kina, Luna, Iluzjon oraz Elektronik przez najbliższe 10 dni zagrają najlepsze rosyjskie filmy. 12 edycję Festiwalu otworzy Historia pewnego powołania w reżyserii Awdotji Smirnowej. Jest to poruszająca opowieść o wydarzeniach, których uczestnikiem był sam hrabia Lew Nikołajewicz Tołstoj. Przesłanie filmu mówi nam o tym, że na niesprawiedliwość należy zawsze reagować bez zwłoki. Talent Smirnowej do scenariopisarstwa polega właśnie na tym, że nie traci ona nawet sekundy czasu ekranowego. Każda scena zaprasza widza do dialogu. Jest to kino fabularne, w którym na efekt końcowy pracuje najmniejszy detal. Główną zaletą Historii pewnego powołania jest jej uniwersalność. Film będzie doskonale zrozumiały nawet w oderwaniu od polityczno-historycznego kontekstu, w którym został osadzony. Elementy dramatu kostiumowego przeplatają się tu ze współczesnością, sprawiając, że fabuła staje się ponadczasowa. Rzeczywistość przedstawiona w obrazie jest tak szeroka i wielowymiarowa, że każdy widz odnajdzie w niej swoją prawdę. W filmie zagrał polski aktor Łukasz Simlat, który opowie widzom festiwalowym o pracy na planie 13 listopada w kinie Elektronik, to jeden z pewniaków, na który się wybieram. 

Poniżej pozostałe filmy, które planuję w tym roku objerzeć:

NU/牛 reż. Yang Ge


Młoda Chinka poszukuje w Moskwie swojej miłości, ideału, spełnienia marzeń… Nie, tak naprawdę szuka tylko kogoś, z kim mogłaby się przespać. Z nieznanych przyczyn nie może jednak osiągnąć celu: ani z najlepszym przyjacielem, ani z dziewczyną, ani z nieznajomym z Internetu. Może przyczyna tkwi w niej samej? Rosyjski nie jest jej ojczystym językiem, być może dlatego nikt nie potrafi jej zrozumieć? Do kogo zwraca się w kolejnych odcinkach swojego wideobloga? Co narysowała na obrazie, który przed wszystkimi ukrywa? Co oznacza hieroglif „牛”?

BEZ PRZEBACZENIA reż. Sarik Andrieasian

Życie inżyniera budowlanego Witalija Kałojewa zatrzymało się w momencie, gdy samolot linii lotniczych „Bashavia”, z jego żoną i dziećmi na pokładzie, zderzył się nad Jeziorem Bodeńskim z samolotem transportowym. Nie doczekawszy się swoich bliskich na lotnisku w Barcelonie, Witalij wyrusza na miejsce katastrofy, gdzie odnajduje ich ciała. Kałojew w jednej chwili traci wszystko, cały sens swojego życia. Nie czekając na sprawiedliwy wyrok sądu, odnajduje kontrolera ruchu lotniczego, z winy którego doszło do wypadku. Film oparty jest na autentycznych wydarzeniach.

KRYSZTAŁ reż. Daria Żuk

Lata 90. Białoruś. Czasy stagnacji, panuje bezrobocie. Artystyczna dusza, Wela, didżejka z Mińska, marzy o tym, aby wyjechać do Ameryki. Do ambasady amerykańskiej trzeba dostarczyć dokumenty, poświadczające oficjalne zatrudnienie i wynagrodzenie, aby udowodnić, że z krajem ojczystym łączy nas „mocna więź”. W wyniku błędu w podrobionym zaświadczeniu z miejsca pracy, Wela jest zmuszona spędzić tydzień w nieznanej jej rodzinie z niewielkiego przemysłowego miasteczka. Właśnie do nich, aby potwierdzić autentyczności jej danych, będą dzwonić pracownicy ambasady.

O JA, CHUDNĘ reż. Aleksiej Nużnyj

Dwie największe miłości w życiu Ani to jej chłopak, Żenia, oraz jedzenie. Właśnie z powodu jedzenia Ania rozstaje się ze swoim chłopakiem; Żenia nie akceptuje wyglądu dziewczyny. Ania jednak się nie poddaje. Przy wsparciu najlepszej przyjaciółki i zafascynowanego zdrowym stylem życia dobrodusznego Koli Ania rozpoczyna wciągającą przygodę, aby schudnąć oraz zdobyć miłość i szczęście.

WOJNA ANNY reż. Aleksiej Fiedorczenko

Mała dziewczynka, Anna, ukrywa się w starym kominku w niemieckiej komendanturze – bez jedzenia, bez picia, samotna i przerażona. Tak zaczyna się ta historia walki o przetrwanie, która trwa ponad dwa lata. To opowieść o konfrontacji przytłaczającego i przerażającego świata dorosłych z małą Anną. Historia wojny światowej, której zwycięzcą okazuje się być mała żydowska dziewczynka.

Harmonogram projekcji dostępny na: https://sputnikfestiwal.pl/2018/program

You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive