Na granicy (Źle się dzieje w El Royale 2018)

16:19


El Royale to podupadający hotel na graficy dwóch stanów Nevady i Kalifornii. Mówiąc na granicy, mam na myśli dosłowną granicę, bo przez cały hotel przebiera czerwona lina dzieląca go na pół. Pewnego popołudnia staje się przystanią czterech przypadkowych osób, szukających schronienia - sprzedawcy AGD (Jon Hamm), księdza (fenomenalny w tej roli Jeff Bridges), piosenkarki desperacko trzymającej się nadziei, że jej 5 minut nadejdzie (Cynthia Erivo) oraz tajemniczej młodej kobiety (Dakota Johnson). Szybko się okazuje, że ich pobyt w El Royal nie będzie należał do spokojnych...

Dualizm towarzyszy całemu filmowi. Hotel nie tylko podzielony jest na stany, ale i podzielony na część dostępną dla klientów i schowaną z ciemnych korytarzach część obserwacyjną, oddzieloną od pokoi lustrami weneckimi umożliwiającymi podglądanie hotelowych gości. Sami goście mają podwójne tożsamości – tę oficjalną zapisana w hotelowej księdze gości i tę prawdziwą, skrywającą sekrety, tłumaczącą ich pojawienie się w El Royale. Goddard (Dom w głębi lasu) powoli odkrywa karty, a kiedy widzom wydaje się, że wszystko zaczyna nabierać sensu, przewraca filmową rzeczywistość do góry nogami i każe nam zweryfikować nasze przypuszczenia. Tu nic nie jest oczywiste, rozgrywające się wydarzenia oglądamy kolejno z perspektywy każdego bohatera, dzięki czemu nabieramy pełnego obrazu sytuacji... do czasu, aż dostaniemy kolejnego pstryczka w nos za naszą pewność siebie.  

El Royale zaskakuje widza, serwuje mu dobrze znane wątki, ale łączy je w nieoczywisty sposób. Film Goddarda trudno sklasyfikować, podobnie jak jego poprzednie działo Domu w głębi lasu, wymaga od nas przyjęcia pewnej konwencji, dostosowanie się do wizji twórcy i podążanie za nią z zaufaniem, że wyjdzie z tego coś dobrego. Można wyczuć nawiązania do filmów Tarantino, zauważyć komentarz do sytuacji społecznej Ameryki przełomu lat 60/70 oraz inspiracje czarnymi kryminałami.
To film, który udowadnia, że wystarczy odrobina twórczej odwagi, by stworzyć nieoczywisty, inteligentny filmy, który jednocześnie dostarcza rozrywki.

You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive