,

[3. FEST MAKABRA] Ogólnopolski przegląd horrorów już 26 października w kinach w całej Polsce

09:35FEST MAKABRA to ogólnopolski przegląd horrorów, prezentujący najciekawsze i najoryginalniejsze dokonania światowego kina grozy ostatniego sezonu. W programie wydarzenia znajdują się mrożące krew w żyłach filmy z różnych stron świata, a wszystkie z nich pokazywane są w Polsce premierowo. Seanse FEST MAKABRY odbywają się w kinach studyjnych i lokalnych w całej Polsce oraz na nocnych maratonach największych sieci kin. Organizatorem wydarzenia jest dystrybutor filmowy Kino Świat.WYLECZENI (2017) reż. David Freyne | Irlandia
NOC POŻERA ŚWIAT (2018) reż. Dominique Rocher | Francja
PORONIONY (2017) reż. Brandon Christensen | Kanada
ZABIJ I ŻYJ (2018)reż. Colin Minihan | Kanada
MROK (2018) reż. Justin P. Lange | Austria 

Miałam okazję zobaczyć 2 z filmów, które znalazły się w programie. Poniżej krótka opinia o każdym z nich.

MROK reż. Justin P. Lange

Mina jest nastoletnia nieumarłą, która w okolicznym lesie poluje na swoje kolejne posiłki (ofiary). Od typowego zombie różni się tym, że nie jest napędzana ślepym poczuciem głodu, Mina ma uczucia. Nie, nieszczególnie współczuje swoim ofiarom, nawiedzana przeszłością która sprawiła jej wiele bólu, zdaje się wyłączać uczucia w odpowiednim momencie. Przypadkowe spotkanie porwanego przez niebezpiecznego przestępcę, oślepionego chłopca spowoduje, że pierwotne potworne instynkty odejdą na drugi plan, a ludzka potrzeba bliskości zatriumfuje.
Mrok to kameralny horror - nie ma tu wielu jump scare’ów, jest za to historia o potrzebie zaufania, zranieniu, relacjach międzyludzkich i mroku, który wywołuje w nas zdrada najbliższych osób i niewyobrażalne okrucieństwo z ich strony. Od razu nasunął mi skojarzenie z głośnym Pozwól mi wejść i mimo iż film Tomasa Alfredsona o wiele bardziej trzymał w napięciu to Mrok poprzez powolne odkrywanie kawałków układanki, na które składa się historia i motywacja głównej bohaterki, nie daje nam innej możliwości jak odczuwanie głębokiego współczucia i kibicowanie, by kolejne ofiary były coraz smaczniejsze.

„Jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat” - The Word
„Nietuzinkowy i świeży” - Screen Anarchy
„Śmiały i pomysłowy obraz, zwiastujący nadejście wielkiego talentu” - Eye for Film
NOC POŻERA ŚWIAT reż. Dominique RocherKojarzycie typowy początek filmów o zombie... ktoś budzi się rano i uzmysławia sobie że świat, który znał już nie istnieje, a wszyscy znajomi, rodzina i sąsiedzi zmienili się w krwiożercze istoty widzące w głównym bohaterze tylko kawał mięsa? Tak samo sytuacja ma się w Noc pożera świat. Tylko w przeciwieństwie to typowych zombie movies główny bohater nie szuka ratunku, nie wychodzi na ulice uzbrojony po szyje, nie rozwala czaszek, nie ucieka. W filmie Dominique Rochera nie ma akcji. Jest swego rodzaju stagnacja, pogodzenie się z sytuacją, próba poradzenia sobie w nowych okolicznościach natury przy jak najmniejszym wysiłku. Sam barykaduje się w budynku, oczyszcza lodówki byłych lokatorów, którzy już nie żyją lub bezcelowo włóczą się po ulicy z na wpół rozkładającym się ciałem. Gra na instrumentach DIY, strzela z pistoletu do paintballa w spacerujące za oknem zombie. Przeżył, ale co dalej? To pytanie zdaje się go nie nawiedzać do momentu pojawienia się niespodziewanego gościa - Sarah - biegającej po paryskich dachach w poszukiwaniu pomocy. Dwa przeciwstawne podejścia do apokalipsy. Stagnacja, czekanie (nie wiadomo na co) i działanie, akcja, szukanie ratunku. 
Co ty byś zrobił? Czekał na pomoc bezpiecznie zabarykadowany czy narażał życie w poszukiwaniu pomocy? To pytanie nie dawało mi spokoju po seansie. I chyba nie ma na nie dobrej odpowiedzi. 

„Najoryginalniejszy horror od czasu ‘Wysypu żywych trupów’” – Indiewire
„Jedna z najbardziej pomysłowych, krwawych i wciągających historii o rozstaniu” – Cinegarage
„Pełne emocji i grozy arcydzieło” – Dread Central
Informacje o pozostałych tytułach znajdziecie na stronie: festmakabra.pl

3. Przegląd Horrorów FEST MAKABRA w kinach od 26 października 2018! -> LISTA KIN

You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive