[9. FKA] Jedziemy do Łodzi!

10:16Jak co roku jeden weekend października spędzam w Łodzi na moim ulubionym festiwalu filmowym - Kamera Akcja. W tym roku spotykamy się w nowym miejscu, będzie to legenda filmowej Łodzi, a więc... Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Jak co roku w programie mnóstwo filmów, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami i case study, a po całych dniach filmowych wrażeń afterparty, czyli idealna okazja to rozmów na temat tego, co dane było nam przeżyć każdego dnia. Harmonogram znajdziecie na stronie, bierzcie, wybierajcie i idźcie do kina!


Poniżej 5 rzeczy, na które czekam najbardziej:

Case study filmu „Wyspa psów” Wesa Andersona

Spotkanie z cyklu "Akcja edukacja".

Firmą, która była odpowiedzialna za stworzenie kukieł psów z filmu Andersona, było łódzkie studio WJTeam! Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, uczestnicy będą mogli spotkać się z przedstawicielami firmy WJTeam, którzy opowiedzą o pracy nad lalkami psów, a także o tym, jak wyglądał proces twórczy oraz współpraca z jednym z najlepszych, współczesnych reżyserów. 

The Glass Castle reż. Destin Daniel Cretton


Reżyser Przechowalni numer 12 znów łączy siły z Brie Larson i od momantu, kiedy obajrzałam trailer nie mogę się doczekać, co z tego wyszło. Poniżej trailer i opis dystrybutora. 

Rex (Woody Harrelson) marzył o zbudowaniu na pustyni szklanego zamku, a troski topił w alkoholu. Rose (Naomi Watts) w pogoni za szczęściem całą energię wkładała w malarstwo, zapominając o otaczającym ją świecie. Gdy coś im nie wychodziło, rzucali pracę, pakowali dobytek do auta i jak para hippisów ruszali w siną dal w poszukiwaniu kolejnej przystani. W takich warunkach przyszło dorastać Jeannette (Brie Larson) i trójce jej rodzeństwa. Po latach, już jako dorosła kobieta, Jeannette postanawia stawić czoła przeszłości i zmierzyć się z traumą, która dotknęła ją w dzieciństwie.
Dyskusje: Kinofilia po końcu kina, Manager czy twórca, Zmysły kina


Jak co roku obowiązkowym elementem FKA są dla mnie dyskusje. Co właśnie wyróżnia ten festiwal na tle innych. Nie samym oglądaniem filmów kinoman żyje, a FKA daje możliwość uczestniczenia w ciekawych spotkaniach, dyskusjach i warsztatach około filmowych. W tym roku dyskusje zapowiadają się nieźle, Agnieszka Holland będzie gościem czwartkowej dyskusji o Przemocy w kinie (niestety akurat w tym spotkaniu uczestniczyć nie mogę, bo przybywam do Łodzi dopiero w piątek, nad czym mocno ubolewam), w piątek Grażyna Torbicka będzie jednym z uczestników panelu dyskusyjnego "Kinofilia po końcu kina".


Dyskusja kino dyskomfortu + Climax reż. Gaspar Noe 


Oglądając filmy Gaspara Noego jednego możesz być pewny będzie Ci towarzyszyła mieszanina emocji, często niekoniecznie pozytywnych. Rzadko jest to zachwyt, najczęściej lekki dyskomfort przejawiający się w zażenowaniu, złości, zniecierpliwieniu, wstręcie. Przy okazji premiery Climaxu - nowego filmu Neo, będzie można posłuchać dyskusji i dyskomforcie, jaki budzi kino. Zapowiada się ciekawie.


Biznes i film – uwolnij umysł z UŁ – power speeche branży filmowej

Spojrzenie na film z biznesowej strony. Czuję, że to może okazać się całkiem interesujące. O czym będzie mowa na tym spotkaniu? Przytaczam opis organizatorów:
Biznes filmowy to wbrew pozorom dość skomplikowane pojęcie, które niesie za sobą szereg sprzeczności. Choć kinematografia od zawsze uznawana była za istotną gałąź biznesu rozrywkowego, to trudno jest stwierdzić, czy sformułowanie to w każdym przypadku ma dziś zasadność. Podstawą biznesu jest z definicji kierowanie się zbiorem zasad uzasadnionych rynkowo, które w rezultacie służyć mają osiąganiu zysku. Choć film nie utracił swojego rozrywkowego potencjału i jest zdolny do generowania jeszcze wyższych profitów niż niegdyś, to wiele organizacji, firm, instytucji działających dziś w branży filmowej podejmuje działania idące (być może pozornie) pod prąd względem klasycznego biznesowego kodeksu. Wydarzenie “Biznes i film – uwolnij umysł z UŁ” ma za zadanie ukazać różnorodność celów funkcjonowania podmiotów w branży filmowej. Zaproszeni goście z różnych perspektyw opowiedzą w formie 15-minutowych power speechy o działalności swoich organizacji.


Na wszystkie warsztaty i spotkania możecie zapisać się poprzez stronę: kameraakcja.com.pl

Widzimy się w Łodzi!

You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive