3 powody, dla których warto obejrzeć Telefonistki (Las chicas del cable 2018)

12:37#GirlPower

Lidia, Marga, Ángeles i Carlota, cztery kobiety, każda ze swoim bagażem doświadczeń, w niektórych przypadkach bardzo imponującym, spotykają się w nowej pracy – krajowej centrali telefonicznej usytuowanej w Madrycie. Mimo iż są bardzo różne, pochodzą z całkiem różnych środowisk szybko się zaprzyjaźniają. Jedna przybyła do Madrytu uciekając przed śmiercią, druga świętoszkowata odkrywa wielki miejski świat, trzecia męczy się u boku zaborczego, agresywnego męża, a ostatnia pragnie się uniezależnić od bogatych rodziców. Cztery różne historie, które połączą się centrali telefonicznej.
Telefonistki to przede wszystkim serial o kobiecej przyjaźni. Takiej na dobre i na złe. O kobietach, które walczą u swojego boku z niesprawiedliwością społeczną, ale także z niesprawiedliwością dotykającą jednostkę, próbujących się wyrwać spod patriarchalnego systemu rządzącego światem.

#Telenowela

Kto z nas będąc dzieciakiem nie oglądał jakiejś telenoweli niech pierwszy rzuci kamień. Panowie pewnie jednogłośnie krzykną: Ja? W życiu! Akurat… Zbuntowanego Anioła na przykład oglądały całe rodziny. A Telefonistki rozbudzają te sentymentalne wspomnienia, bo są niczym innym jak netflixową telenowelą. Ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Melodramatyczny wątek jako przewodni? Check! Miłość, która ma do pokonania liczne przeszkody? Check! Rodzina, która się jej sprzeciwia? Check! Miłosny trójkąt? Check! A do tego walka o równouprawnienie hiszpańskich kobiet w latach 30 XX w. Czyli upgraded telenowela! Co prawda melodramatyzm momentami sięga zenitu i zaczyna lekko irytować, a bohaterom zaczyna brakować racjonalnego myślenia, niemniej, jeśli przymknie się oko na te negatywne aspekty charakterystyczne dla telenowel, seans może przynieść sporo frajdy.

#Hiszpania lat 30.

Główny nacisk w Telefonistkach kładziony jest na zmagania kobiet z początku XX wieku. Przypominają nam o czasach, kiedy kobiety nie miały głosu, były obywatelami gorszego sortu, powszechnie uznawane za ładną ozdobę u boku mężczyzny. Miały rodzić dzieci i wiernie trwać przy mężu nawet takim, który nie potrafił trzymać łap przy sobie. Las chicas del cable porusza uniwersalne tematy skupione wokół miłości, zdrady i walki o prawa kobiet w społeczeństwie patriarchalnym. Wiele z tych tematów aktualnych także dziś, jak na przykład dyskryminacja wśród pracowników ze względu na płeć, przemoc w rodzinie czy prawa LGBTQ. W latach 20-30 niezależność kobiet była postrzegana jako akt buntu, a walka o równouprawnienie wymagała wiele odwagi.

In the end, all of us, rich or poor, wanted the same thing: to be free. - Lidia Aguilar


Podsumowanie: Może nie jest to pozycja obowiązkowa. Jeśli zawsze gardziłeś telenowelami Telefonistki nie spodobają Ci się, bo klimatem je przypominają. Ale jeśli jesteś w stanie pominąć konwencję, wczuć się w dramaty bohaterów, nieźle spędzisz czas, posłuchasz pięknego języka i popatrzysz na zjawiskowo piękne kobiety w cudnych strojach z lat 20/30. 


You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive