Dzikie zwierzęta (Pod ciemnymi gwiazdami 2017)

09:09


Duszne angielskie miasteczko, w którym najgłośniejszymi dźwiękami są fale rozbijające się o skały, szum drzew gęstego lasu i oceniające szepty lokalnych mieszkańców. To tu mieszka Moll, tłamszona przez matkę dziewczyna, która zakochuje się w typie spod ciemnej gwiazdy podejrzanym o serię drastycznych morderstw na nastoletnich dziewczynkach. 

Pod ciemnymi gwiazdami nie jest typowym kryminałem poszukującym odpowiedzi na pytanie „kto jest mordercą”, to psychologiczny portret kobiety, która pod wpływem impulsu namiętności próbuje wyzwolić się spod obezwładniającej kontroli rodziny i lokalnych obyczajów. 

27 urodziny Moll staną się punktem zwrotnym w jej życiu. Sfrustrowana byciem w cieniu idealnej siostry, ucieka z urodzinowego przyjęcia i dzięki (nie)szczęśliwemu przypadkowi poznaje Pascala, nieokrzesanego mężczyznę, który ratuje ją przed nachalnym typem z dyskoteki. Tak zaczyna się pełen namiętności romans, na który nieprzychylnym okiem patrzy cała rodzina Moll. A to ją tylko napędza, by z większym impetem rzucić się w ramiona tajemniczego wybawiciela. Bo przecież zakazany owoc smakuje najlepiej… czasem jednak okazuje się zatruty.


W początkowo nieśmiałej, podporządkowanej apodyktycznej matce dziewczynie następuje przemiana, odkrywa w sobie na nowo, dawno uciszoną bestię (w oryginale taki właśnie tytuł nosi film) i dzięki równie „dzikiemu” kochankowi smakuje nowo nabytą wolność. Więzioną w ciasnych konwenansach Moll uwodzi budownicza postawa Pascala - ostentacyjnie palącego papierosy przy jej rodzinnym stole, zostawiającego zabłocone ślady na idealnie odkurzonym dywanie, czy z pełną świadomością wygłaszającego poglądy, które z całą pewnością nie spotkają się z uznaniem otoczenia, a to wszystko z lekko ironicznym uśmieszkiem na ustach. Moll pogrąża się w namiętności, która wybucha z taką siłą, że nie sposób jej nie ulec. Jednak podejrzenie rzucone na Pascala w związku z morderstwami miejscowych nastolatek zmusi dziewczynę do konfrontacji jej wyobrażenia o ukochanym oraz uczuć jakie do niego zrodziła, z wyobrażeniami jakie na jego temat ma reszta miasteczka. Twórcy skutecznie budują atmosferę tajemniczości, niedopowiedzenia piętrzą się, a narastająca niepewność zaczyna dusić. Coraz nowe pytania zaczynają kłębić się w głowie widza. Czy Moll naprawdę wierzy w niewinność Pascala, czy wręcz przeciwnie wierzy w jego winę i to ją dodatkowo podnieca. W końcu jest w centrum zainteresowania, już nie stoi w cieniu rodziny, jej obecność nie spotyka się z obojętnością, wręcz przeciwnie wywołuje silne (negatywne) emocje całej lokalnej społeczności. 

Z gatunkowego miszmaszu (bo pod płaszczykiem thrillera skrywa się i romans, i dramat psychologiczny i odrobina baśni) udaje się debiutującemu na wielkim ekranie reżyserowi zaserwować wyjątkowo zgrabnie opowiedzianą historię. Pod względem fotograficznym film przypomina mi trochę Wichrowe wzgórza Andrei Arnold, gdzie rozległe dzikie plenery kontrastują z dusznymi, ciemnymi pomieszczeniami. Pod ciemnymi gwiazdami wciąga swoją nieoczywistością. Do samego końca nie jesteśmy pewni, czy dzikość serca wygra czy jednak zostanie uwięziona na smyczy.You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive