Oswajanie autyzmu (Atypowy 2018)

12:38Rzadko zdarza się, by sezon 2 podobał mi się bardziej od pierwszego. W przypadku Atypowego dokładnie tak się stało. Ten serial udowadnia, że o sprawach trudnych można opowiadać w lekki, zabawny i mądry sposób, nie popadając przy tym w przesadne cierpiętnictwo.

Atypowy to serial o 18-latku ze spektrum autystycznym, jego relacjach z rodziną, przyjaciółmi, dziewczynami. Historia Sama została osadzona w centrum, a wokół niej niczym po orbicie krążą wątki pozostałych bohaterów. Rodziców, których związek wisi na włosku, siostry, która po przenosinach do nowej szkoły próbuje odnaleźć się z nowej sytuacji. Twórcy nie zapomnieli o wyrazistych bohaterach drugoplanowych, którzy są tak dobrze napisani i zagrani, że czekamy na pojawią się na ekranie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Zahid (Nik Dodani) czyli najlepszy przyjaciel Sama. Każdy rodzic życzyłby sobie by jego dziecko (autystyczne czy nie) miało tak mądrego, troskliwego i zabawnego przyjaciela. Pod pozą cwaniaczka kryje się chłopak z tak dobrym sercem, aż ma się ochotę go przytulić i powiedzieć: stary jesteś najlepszy! To jest właśnie największą zaletą tego serialu – jest wypełniony bohaterami, obok których nie sposób przejść obojętnie. Keir Gilchrist w roli Sama jest rewelacyjny. Gra w bardzo wyważony sposób, nie popadając w skrajności, a przy takiej roli nie trudno o karykaturę. Sam jest zabawny, rozbrajająco szczery a przede wszystkim ciekawy. To postać, której odkrywanie cieszy widza. Każde kolejne wyzwanie, przeszkoda, którą pokonuje Sam, każdy atak złości czy paniki, każdy zabawny, nieświadomie rzucony komentarz. Postać napisana tak mądrze, że aż chce się ją oglądać i przeżywać kolejne odcinki.


Atypowy bawi i wzrusza w najlepszy możliwy sposób. Oswaja nas z chorobą, o której większość z nas wie niewiele, a przede wszystkim edukuje. Stawia w centrum problem, z którym zmaga się wielu rodziców i uczy nas empatii. A co najlepsze nie robi tego poprzez tanie chwyty – wywoływanie współczucia, wręcz przeciwnie! Pozwala nam szczerze polubić swoich bohaterów i utęsknieniem czekać na kolejną odsłonę ich perypetii. 


You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive