[33. WFF] Warszawski Festiwal Filmowy - Na co czekam.

18:27


W tym roku Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się już po raz 33! Od kilku lat i ja rok rocznie zasiadam w kinowych salach i podpatruje co tam w świecie kinematografii piszczy. WFF prezentuje filmy niezależne, nowatorskie kino pełnometrażowe, które wywołuje dyskusje, zwraca uwagę na problemy współczesnego świata. W tym roku zobaczyć będzie można najnowsze filmy Yorgosa Lanthimosa, Sergieja Łoźnicy czy Wima Wendersa.

W pięciu festiwalowych sekcjach konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs 1-2, Konkurs Wolny Duch, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Filmów Krótkometrażowych, oraz sekcjach pozakonkursowych zaprezentowane zostaną filmy z 63 krajów.

Poniżej kilka filmów, na które czekam najbardziej:

„Czuwaj” reż. Robert Gliński

Thriller rozgrywający się w świecie nastolatków ery internetu i mediów społecznościowych. Dwie grupy młodzieży z odmiennych światów, reprezentujące dwa różne systemy wartości zostają postawione naprzeciw siebie na skutek ryzykownej decyzji dorosłych. Kolejny krok po „Sali samobójców” na drodze w poszukiwaniu prawdy o tym, co dziś kieruje wyborami młodych.


„Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” // „How to Talk to Girls at Parties”, reż. John Cameron Mitchell

Brytyjskie przedmieścia w późnych latach 70. ubiegłego wieku, czasach narodzin punka. Enn jest typowym nastolatkiem, który chce założyć zespół i mieć dziewczynę. Na to ostatnie jest szansa, kiedy na imprezie poznaje eteryczną Zan. Dziewczyna uważa, że punk pochodzi z innej planety. Wygląda na to, że coś jest na rzeczy… Historia o narodzinach punka, ekscytującej pierwszej miłości i największej tajemnicy wszechświata: jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach. Pełna absurdalnego humoru ekranizacja opowiadania Neila Gaimana pod tym samym tytułem. Premiera na tegorocznym festiwalu w Cannes.

„Pewnego razu w listopadzie…” reż. Andrzej Jakimowski

Warszawa, listopad 2013. Marek i jego matka w wyniku eksmisji zostają pozbawieni dachu nad głową. Fikcyjna opowieść o poszukiwaniach nowego lokum, na tle autentycznych wydarzeń – chuligańskich walk środowisk skrajnie nacjonalistycznych podczas obchodów Święta Niepodległości. Laureat Złotych Lwów i Nagrody Specjalnej w Wenecji, Andrzej Jakimowski, wraca na WFF z nowym filmem.„Człowiek z magicznym pudełkiem” reż. Bodo Kox

Warszawa 2030. Adam został właśnie pozbawiony pamięci przez służby specjalne. Wprowadza się do opuszczonej kamienicy i zaczyna pracę jako sprzątacz w jednym z najwyższych biurowców w mieście. Tam poznaje Gorię, dziewczynę z elitarnej zony, w której z miejsca się zakochuje. Goria nie jest obojętna na jego urok, jednak z racji różnicy klasowej, zanim zacznie się z nim spotykać, długo trzyma Adama na dystans. Wkrótce Adam znajduje działające radio z lat 50– tych, emitujące fale, które umożliwiają teleportację. Podczas jednej z podróży, Adam utyka w roku 1952. Goria, zdając sobie sprawę, że straciła prawdziwą miłość, postanawia odszukać Adama w przeszłości. Niezwykła komedia o podróżowaniu w czasie i miłości umiejącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. W filmie zobaczymy m.in.: Olgę Bołądź, Piotra Polaka, Arkadiusza Jakubika, Wojciecha Zielińskiego, Agatę Buzek oraz Sebastiana Stankiewicza.„Nowość” // „Newness” reż. Drake Doremus

Z czasem każdy związek staje się zbyt zwyczajny. Czy dwoje ludzi może utrzymać związek, kiedy wokół jest tyle innych opcji? Millenialsi próbujący odnaleźć się w kulturze rodem z aplikacji randkowych mierzą się ze swoimi fizycznymi i emocjonalnymi granicami. Świetna rola Nicholasa Houlta.


„Gdybyś mu zajrzał w serce” // „Si tu voyais son coeur” // „If You Saw His Heart”, reż. Joan Chemla

Daniel jest przepełniony smutkiem. Jego najbliższy przyjaciel zginął w wypadku, za który Daniel czuje się odpowiedzialny. Z powodu tego wydarzenia mężczyzna zostaje również wykluczony ze swojej społeczności. Zamieszkuje w wynajmowanym pokoju, w miejscu, które lata świetności ma już dawno za sobą. Mieszkają tam wyłącznie ludzie podobni do niego, żyjący na krawędzi, z nieciekawą przeszłością. Daniel wciąż zalega z czynszem, więc trudni się drobnymi włamaniami i przekrętami. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się promyk nadziei pod postacią młodej, wrażliwej, doświadczonej przez los Francine. Kiedy zbliżą się do siebie, może okazać się, że jest jeszcze po co żyć. Przejmująca opowieść o dwojgu młodych ludzi, którzy wbrew światu próbują odciąć się od przeszłości i żyć dla siebie. Film inspirowany kubańską powieścią Guillermo Rosalesa „Halfway House”. W roli głównej Gael García Bernal, a w świetnym epizodzie Wojciech Pszoniak.


You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive