Tu mieszka rodzina Beksińskich (Ostatnia rodzina 2016)

13:27Ostatnia rodzina zgarnęła najważniejsze nagrody na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Najlepszy film, nagroda dla Andrzeja Seweryna i Aleksandry Koniecznej za role pierwszoplanowe oraz nagroda publiczności. Jest to chyba najbardziej oczekiwany polski film roku, wczorajszy przedpremierowy seans w Cinema City potwierdził te przypuszczenia – sala była wypchana po brzegi. Przed seansem zastanawiało mnie skąd wziął się ten hype – nazwisko reżysera niewiele mówi przeciętnemu widzowi (jako że to jego długometrażowy debiut), czy to aktorzy przyciągają widzów do kina? A może świetnie zmontowany trailer, który idealnie miesza proporcje dramatu i komedii? Czy to nazwisko Beksińskich? Rodziny często określanej mianem przeklętej. Czy to mroczna historia o wiszącej nad nimi „klątwie” tak bardzo ciekawi ludzi?

Kiedy ktoś rzuca się na opowiedzenie historii o ludziach takich jak Beksińscy, wykazuje się sporą odwagą. Twórczą i osobistą. Bo raz – pokazanie takich postaci, by nie zostać posądzonym o karykaturę lub wręcz przeciwnie i nadmierne uwielbienie to sprawa niełatwa, dwa musisz być przygotowany na starcie z ludźmi, którzy osobiście znały Twoich bohaterów i które mogą głośno powiedzieć: Przeszarżowałeś! Jan P. Matuszyński zdaje się odkłada wszelkie obawy na bok i wyciąga z tej historii wszystko, co się da, tworząc bardzo stonowany a zarazem bardzo niepokojący portret rodziny Beksińskich. Z tego filmu wylewa się wręcz niepokojący spokój i to hipnotyzuje widza. Każdy niespodziewany wybuch syna zostaje szybko okiełznany zadziwiającą obojętnością ojca, starcie tych dwóch sił jakimi są Tomasz i Zdzisław Beksiński trzyma za gardło do ostatnich minut.

Beksińskich nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zdzisław, słynny polski malarz, nawet jeśli pierwszej sekundzie nic Wam to nazwisko nie  mówi, wystarczy je wpisać w wyszukiwarkę Google i od razu zapala się lampeczkę, bo przecież jego obrazy każdy widział choć raz w życiu. Tomasz, prezenter muzyczny, tłumacz filmowy, radiowiec. Mniej znany od ojca, ale równie ciekawa postać. Dwie siły, mające wiele wspólnego, idące przez życie całkowicie odległymi ścieżkami. Zdzisław wydaje się być oazą spokoju wyzutą z emocji, chowającą się na kamerą, aparatem lub sztalugą, gdzie przelewa mroczne zakamarki swojego umysłu. Tomasz to wulkan wybuchający w najmniej oczekiwanych momentach, wrażliwiec, neurotyk pogrążony w myślach samobójczych. A po środku tego wszystkiego jest Zofia, matka i żona scalająca tę rodzinę, będąca klejem i fundamentem. Poznajemy ich w momencie, kiedy pod koniec lat 70 przeprowadzają się z Sanoka na warszawskie blokowisko na Służewiu. Klimat lat 70-90 (w których obserwujemy życie rodziny) to dokładnie to, co pamiętamy my (o ile urodziliście się w latach 80 lub przed) i nasi rodzice. Meblościanki, magnetofony szpulowe, półki zastawione winylami. W pośród tego wszystkiego rodzina tak polska, że każdy z nas zapewne znalazłby jakieś podobieństwa.

Seweryn, Ogrodnik i Konieczna tworzą kreacje aktorskie, o których trudno zapomnieć. Tak realistycznie ze sobą zgrane, że zapominamy, iż tej trójki wcale nie łączą rodzinne więzy. Życie rodzinne Beksińskich bywało o dziwo, takie jak zapewne każdego z nas - czasem śmieszne, tragiczne, przepełnione dramatyzmem, nudą i dziwnością. Za tym głośnym nazwiskiem kryła się trywialna codzienność. Pranie, sprzątanie, obiadki. Jednak w ich codzienności daje się odczuć nihilistyczne podejście do życia. W szerszej perspektywie życie w Ostatniej rodzinie to prawdziwe utrapienie, męczarnia, a sztuka, czy to w postaci malarstwa, fotografii, muzyki czy filmu daje tylko chwilową ucieczkę, znieczula na moment niczym proszek przeciwbólowy, by powrócić ze zdwojoną siłą.

Ostatnia rodzina to portret rodziny zwyczajnej w swych niezwykłościach i niezwykłej w swej zwyczajności. Wszystkie ich dziwactwa przyjmujemy z uśmiechem, a na codzienność ze zrozumieniem kiwamy głową. Film, który w ciągu 2-godzinnego seansu dostarcza nam pełnego wachlarzu emocji i pozostaje w głowie na długo.You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive