Wszystkie odcienie dojrzewania (Mustang 2015)

14:36


Turecka prowincja. Ostatni dzień roku szkolnego. 5 nastoletnich sióstr wraca do domu. Po drodze robią przystanek na plaży, razem z kolegami ze szkoły kąpią się w morzu i kradną jabłka z czyjegoś sadu. Po powrocie do domu czeka je nowy porządek. Kraty w oknach i „dożywotni” szlaban. Ich zachowanie uznane zostaje za niemoralne, a dziewczyny wysłane na przyspieszony kurs dorastania. Tak zaczyna się Mustang, turecki indie movie, w którym reżyserka Deniz Gamze Ergüven prezentuje wszystkie odcienie dojrzewania w konserwatywno-patriarchalnej Turcji. W rodzinnym kraju film wywołał falę oburzenia, na świecie zachwyt i  zalew pozytywnych recenzji. Wcale mnie to nie dziwi, bo Mustang to film wyjątkowy, subtelny, sensualny, który podobnie jak jego bohaterki buntuje się przeciwko bigoterii i podwójnym standardom. Film, który w widzu wywołuje wewnętrzny sprzeciw i chęć głośnego powiedzenia NIE!


Lale, Nur, Selma, Ece i Sonay to zwyczajne nastolatki. Lubią się śmiać, wygłupiać, czasem się kłócą, przeżywają pierwsze miłości, ale co najważniejsze mają siebie. Siostrzana miłość to jedyne, co im zostanie, kiedy babcia z wujkiem, którzy po śmierci rodziców sprawują nad nimi opiekę odbiorą im całą resztę zamykając je w domowym wiezieniu. Każda z dziewczyn zareaguje inaczej na odebraną im nagle wolność, jedna będzie krzyczeć i tupać, inna z obojętnością pokiwają głową, jeszcze inna sięgnie po ekstremalne środki. Mustangu nastoletni bunt wcale nie jest oznaką niedojrzałości bohaterek – wręcz przeciwnie, jest oznaką niezgody na panujące podwójne standardy, przejawem niezwykłej dojrzałości i odwagi. To stanięcie w obronie własnej podmiotowości jest metaforyczną walką o prawa wszystkich Turczynek zmuszonych do życia w kraju rządzonym twardą ręką mężczyzn. Deniz Gamze Ergüven nie ocenia postaw swoich bohaterek, krytycznym okiem ocenia ich otoczenie. Patriarchalną skamielinę, w której kobieta ogranicza się do gotowania, sprzątania i rodzenia dzieci, niewinny flirt naznacza ją piętnem niemoralnej w czasie, kiedy mężczyznom wszystko uchodzi na sucho nawet stosowana wobec kobiet przemoc. 


Nominowany do Oscara i Złotego Globu w kategorii obraz nieanglojęzyczny, Odkrycie Roku według Europejskiej Akademii Filmowej oraz doceniony na festiwalu w Cannes Mustang, to zdecydowany głos w dyskusji na temat wolności i praw kobiet. Dziś ten temat bliski jest również i polskim kobietom, które wychodzą na ulice walcząc o prawo do decydowania o swoim ciele. W Turcji ten poziom dyskusji wydaje się bardzo odległy, w kraju, w którym kobiety zmuszane są do ślubu z obcymi mężczyznami, kobiece ciało nie znaczy nic – jedyne co się liczy to, to by było ukrywać pod workowatą sukienką w kolorze „kupy”. 

You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive