, ,

Kwietniowe festiwale filmowe (Afrykamera i Łodzią po Wiśle)

10:00

AFRYKAMERA

Już po raz 11 kino afrykańskie zawita do naszej stolicy. Tym razem AfryKamera odbędzie się pod hasłem STANY REWOLUCJI.  Na festiwalu pojawi się również  polski akcent. W specjalnym bloku Afryka w polskim obiektywie będzie można obejrzeć filmy stworzone przez polskich twórców w Afryce. Szczególnie warty uwagi wydaje się dokument Martyny Wojciechowskiej Ludzie duchy o albinosach żyjących w Tanzanii. Swego czasu sporo słyszałam o tym filmie i cieszę się, że w końcu będę mogła go obejrzeć.  Warto też przyjrzeć się filmowi Afryka oczami Ryszarda Kapuścińskiego Olgi Prud'homme Farges, skupiającym się na „afrykańskim” okresie pracy Kapuścińskiego. Dokument składa się z rozmowy pisarza z Janem Krauze i niezwykle cennych materiałów archiwalnych zarówno z Afryki, jak i z Polski. Swój film Obroni, człowiek zza horyzontu pokaże Robert Osam-Gyaabin, znany polskim telewidzom pianista z programu Jaka to melodia?.  Jest to zapis podróży do Ghany śladami ojca, utraconych relacji, dalekich krewnych. Szczery, prostolinijny i wzruszający obraz. Podczas Festiwalu AfryKamera odbędzie się światowa premiera filmu z udziałem twórcy i jednocześnie bohatera. Ja poza filmem Martyny Wojciechowskiej na pewno wybiorę się na film Z OTWARTYMI OCZAMI – jak brzmi pierwsze zdanie opisu „Trudne dorastanie w rewolucyjnej rzeczywistości rodem z Persepolis”. Ponadto planuję zobaczyć film AYANDA, opowiadający historię 21-latki, która próbuje utrzymać odziedziczony po ojcu warsztat samochodowy, EXCUSE MY FRENCH mający być Egipską odpowiedzią na filmy Wesa Andersona oraz wszystkie możliwe filmy krótkometrażowe – AfroSzorty :)
Warszawska edycja Afrykamery odbędzie się w dniach 15-24 kwietnia z Kinie Luna. Ale kino afrykańskie zawędruje też do 7 innych miast w Polsce m.in. do Krakowa, Białegostoku, Gdańska, Konina, Poznania, Łodzi i Wrocławia. Programu i szczegółów szukajcie na stronie: http://www.afrykamera.pl/

Łodzią po Wiśle

Szkoła Filmowa w Łodzi wraca do Warszawy z 14. Festiwalem Łodzią po Wiśle. Najnowsze dokonania artystyczne łódzkich studentów będzie można zobaczyć w dniach 15-16 kwietnia w Kinie Iluzjon. Podczas święta młodych filmowców po raz pierwszy zobaczymy etiudy fabularne (7), dokumentalne (7), operatorskie (9) i animacje (13), które wejdą w skład ocenianych przez jury pokazów konkursowych. Po raz pierwszy styczność z festiwalem miałam rok temu i spodobało mi się tak bardzo, że postanowiłam wrócić i w tym roku. Tym razem planuję spędzić tam pól soboty i obejrzeć aż 3 bloki konkursowe. Dobre jest to, że w każdym bloku mamy różnorodność - animacje przeplatane są fabułami i dokumentami – dla każdego coś dobrego. :)
Filmy co roku ocenia profesjonalne jury i przyznaje Grand Prix oraz nagrody w czterech kategoriach: Najlepsza Etiuda Fabularna, Najlepsza Etiuda Dokumentalna, Najlepsza Etiuda Operatorska/Zdjęcia, Najlepsza Etiuda Animowana, a także Wyróżnienia.
Ponadto w ramach festiwalu odbywają się także spotkania i dyskusje. W tym roku będą to np. panel Młodzi mają za dobrze? – dyskusja o tym, jak wspólnie walczyć o swoje, Reżyserzy i krytycy rozmawiają, oraz Warsztat Mov to Music, który poprowadzi Jagoda Szmytka i Kuba Mikurda. Dodatkowo odbędzie się pokaz specjalny filmu Bracia w reż. Wojciecha Staronia, a po nim spotkanie z twórcami. Pokaz filmu Józef Pokutnik - wspólnego projektu filmowego studentów IV roku Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej pod opieką Jana Jakuba Kolskiego zakończony spotkaniem z twórcami.

Do zobaczenia na wiosennych festiwalach! :)

You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive