6. MyFrenchFilmFestival

16:13


Dziś rusza 6. edycja niezwykłego MyFrenchFilmFestival.com, którego jury w tym roku przewodniczy Nicolas Winding Refn. Co w nim takiego niezwykłego? Każdy może w nim uczestniczyć nie ruszając się z domu! Od 18 stycznia do 18 lutego 2016 r. kinomani z całego świata będą mieli dostęp do filmów prezentowanych podczas 6. edycji internetowego festiwalu kina francuskiego. W konkursie bierze udział 20 filmów - 10 krótkometrażowych oraz 10 długometrażowych, a my - czyli uczestnicy możemy je oceniać i komentować na stronie festiwalu. Każda ocena się liczy, bo jedną z nagród wręczanych podczas festiwalu jest Nagroda publiczności Lacoste. Bez obaw, wszystkie filmy mają polskie napisy, więc nie pozostało nic innego jak usiąść wygodnie i poznawać francuskie kino.

Filmy podzielone zostały na 8 kategorii:

  1. French Kiss, czyli filmy z francuskim pocałunkiem w roli głównej.
  2. In Your Face - filmy wbijające w fotel.
  3. Paris Comedy - francuskie komedie romantyczne.
  4. Crime Scene, czyli film ze zbrodnią w tle.
  5. Cinema, Cinemas - dokumenty o kinie francuskim.
  6. Animation - tego chyba tłumaczyć nie trzeba.
  7. Lost Generation, czyli młodzi i zagubieni w kinie.
  8. Women’s Tales prezentujące opowieści o współczesnych kobietach.

Wszystkie filmy znajdziecie pod tym linkiem: http://www.myfrenchfilmfestival.com/pl/selection
Festiwal filmowy na wyciągnięcie ręki! Bierzcie i oglądajcie z tego wszyscy :)

Poniżej prezentuję kilka z filmów długometrażowych, które sama zamierzam obejrzeć. 


Alléluia reż. Fabrice du Welz

Michel, niezwykle atrakcyjny mężczyzna, zarabia na życie przywłaszczając sobie zawartość kieszeni kobiet, które wpadną w jego sidła. Jest bezwzględnym drapieżnikiem. W najlepszym wypadku, pozbawia swoje ofiary oszczędności. W najgorszym, zabija je i ucieka z pieniędzmi. Gdy jednak spotyka Glorię, nic nie jest takie samo. Ta ekstrawagancka Hiszpanka, która podczas swojego pełnego smutku życia straciła cały swój majątek, zakochuje się bez pamięci w przystojnym czterdziestolatku i nie zamierza pozwolić mu odejść. Tak zaczyna sie niesamowita, krwawa odyseja, w trakcie której dwójka kochanków udaje rodzeństwo i coraz bardziej pogrąża się w szaleństwie.
Le Monde: „Alleluja to ostentacyjny taniec śmierci i seksu, dionizyjski rytuał, który koncentruje się na kumulacji i eksplozji sensu i przemocy.”


Historia pewnego Francuza reż. Diastème

Marco jest skinheadem do szpiku kości. Wraz ze swoimi kolegami, Braguette'em, Grand-Guyem i Marvinem maltretuje napotkanych Arabów i rozwiesza plakaty reprezentujące poglądy ultraprawicowe. Przynajmniej do momentu, kiedy nagle, wbrew sobie, przestaje odczuwać nienawiść. Jak jednak pozbyć się starych nawyków? Agresji, wściekłości, głupoty? Film ten jest historią totalnej kanalii, która próbuje stać się przyzwoitym człowiekiem.

L’Express: „Występujące przeciw znanej nam z gazet brutalności betonowego świata serce, które Diastème włożył w film, sprawia, że jest on tak niepokojąco poruszający.”Liczę do trzech! reż. Jérôme Bonnell

Charlotte i Micha właśnie kupili dom niedaleko Lille, w którym planują spędzić resztę swojego życia. Jednak od kilku miesięcy, Charlotte ma romans z Mélodie. Choć Micha nie zdaje sobie sprawy ze zdrady swojej partnerki, czuje się nieco porzucony i sam zdradza Charlotte... również z Mélodie! Sytuacja ta przyprawia kobietę o nie lada zawrót głowy, gdyż nie dość, że ukrywa sekret obojga, to także w obojgu się zakochuje.

Le Nouvel Observateur: „Cudowna komedia sentymentalna!”

Piękne lato reż. Catherine Corsini

Jest rok 1971. 23-letnia Delphine, córka rolnika, udaje się do Paryża, chcąc stać się finansowo niezależna. Carole jest 35-letnią paryżanką, która mieszka z Manuelem i bierze aktywny udział w powstaniu ruchu feministycznego. Pewnego dnia Delphine spotyka Carole i natychmiast rodzi się między nimi uczucie, które wywraca ich życia do góry nogami. Delphine jednak chce wrócić do domu. Carole za nią podąża. Będą musiały zmierzyć się z całkowicie odmienną rzeczywistością.

Première: „Porywczy i dziki, porażający i tragiczny. Ukazuje odważnie grające aktorki w pełni krasy.”
Seryjny zabójca nr 1 reż Frédéric Tellier


Jest Paryż rok 1991. Film przedstawia autentyczną historię Francka Magne'a, młodego inspektora rozpoczynającego karierę w Wydziale Kryminalnym przy posterunku na 36 quai des Orfèvres. Jako pierwszy przydział otrzymał sprawę zabójstwa młodej dziewczyny. Podczas śledztwa natrafia na inne, podobne przypadki zabójstw, których nikt wcześniej ze sobą nie powiązał. Szybko musi jednak zmierzyć się z rzeczywistością pracy policyjnej: brakiem sprzętu, biurokracją... Ogarnięty obsesją, poświęca 8 lat swojego życia na złapanie seryjnego mordercy, w którego istnienie nikt inny nie wierzy.
Elle: „Ten niepokojący, trzymający w napięciu film sprawia, że po wyjściu z kina obrócisz się za siebie parę razy nim wsiądziesz do samochodu.”Zamierzacie coś obejrzeć? Jeśli tak, dajcie znać co :)

You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive