21. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW

08:25


Dziś pierwszy dzień wiosny, więc moment idealny, by wspomnieć o świetnym wiosenno-filmowym wydarzeniu, które na horyzoncie, czyli... WiosnaFilmów! :) Za oknem robi się coraz ładniej, więc po co siedzieć w domu, skoro można pójść na spacer i zawędrować do kina na fajny film. Co roku w repertuarze można znaleźć festiwalowe perełki, nadrobić filmy, które nam umknęły w regularnej dystrybucji kinowej, czy po prostu odkryć przypadkiem jakiś fantastyczny film, a co w tym wszystkim najlepsze - za śmieszną ceną 7 zł. Nie ukrywam, że to w Wiośnie lubię najbardziej – serwuje dobre kino w jeszcze lepszej cenie, czego niestety na większości festiwali brak. Widzowie zazwyczaj zmuszeni są do ostrej selekcji, by nie nadszarpnąć budżetu – tymczasem Wiosna Filmów niezmiennie od lat daje nam dwa filmy w cenie jednego.

Filmy podzielone są na kilka sekcji, m.in. Docenione przez krytyków, Faworyci publiczności, Zwycięzcy międzynarodowych festiwali, Polskie kino na świecie i Rewelacje międzynarodowych festiwali – dla każdego coś dobrego.

Na razie znamy tylko 6 tytułów, które znajdą się w programie. Wśród nich 2 polskie z sekcji Polskie kino na świecie, czyli Małe stłuczki oraz Kebab i horoskop, który może w końcu uda mi się obejrzeć, bo czatuję na okazję od ponad pół roku. W sekcji Zwycięzcy międzynarodowych Festiowali dotąd znalazły się: Jestem Femen, czyli dokument o ukraińskich aktywistkach walczących o wolność słowa i demokrację; Ognie w polu - najnowszy film Shin’ya Tsukamoto, który jest adaptacją powieści Ooka Shohei, rozgrywającej się w czasach II Wojny Światowej; nominowane w tym roku do Oscara Timbuktu, czyli historia miasta, w którym władze przejęli dżihadyści i narzuci mieszkańcom terrorystyczny reżim oraz Plemię – film, na który czekam najbardziej, to historia Sergeya, który rozpoczyna naukę w szkole dla głuchoniemych, gdzie zetknie się z przemocą i prostytucją. Film bez napisów czy lektora, który historię opowiada za pomocą języka migowego. Nie udało się mi go złapać na Warszawskim Festiwalu Filmowym, mam nadzieję, że nadrobię to na Wiośnie Filmów. 

Czekam na kolejne ogłoszenia i rezerwuję sobie czas od 10 to 19 kwietnia. Wam radzę zrobić to samo :)

You Might Also Like

5 Comments

Blog Archive