I am the doctor! (Zapiski młodego lekarza SEZON 1-2)

20:44

sky.com
Każdy wie kim jest Michaił Bułhakow. Nie każdy może czytał coś, co spod jego pióra wyszło, ale nazwisko myślę, że kojarzy każdy. To chyba niemożliwe by skończyć szkołę i nigdy się z tym nazwiskiem nie spotkać. No chyba, że jesteś wyjątkowo młody drogi czytelniku (albo czytelniczko) i jeszcze na j.polskim Bułhakowa nie przerabialiście to wybaczam. Wygooglaj sobie. Wracając do tematu. Na podstawie prozy Bułhakowa dla angielskiej telewizji Sky Arts powstał serial Zapiski młodego lekarza. 2 sezony, 8 odcinków, 20parę minut każdy. Wspaniałe 160 minut spędzone przed ekranem komputera.
Jest to historia lekarza (Jon Hamm) walczącego ze swoim uzależnieniem od morfiny, wspominającego swoją przeszłość, kiedy to jako młody lekarz (Daniel Radcliffe) zaraz po ukończeniu studiów medycznych, na których uzyskał niesamowity wynik 15 piątek, został wysłany na małą wioskę na końcu świata, gdzie objął posadę lekarza w szpitalu zdany prawie wyłącznie na siebie i swoją książkową wiedzę.
W serialu połączono wątki z opowiadań Morfina i Notatki młodego lekarza Michaiła Bułhakowa, do głównej roli zatrudniono Jona Hamma i Daniela Radcliffe’a, całość okranoszono angielskim humorem i obtoczono realiami z czasów rosyjskiej rewolucji. To jest właśnie przepis na świetny serial.
vorobey008.tumblr.com
  Pisząc, że do głównej roli zatrudniono dwóch aktorów wcale nie popełniłam błędu w obliczeniach ponieważ panowie  grają jedną i tą samą postać, którą co prawda dzieli ok 20 lat  życiowego doświadczenia i trochę różnic w wyglądzie fizycznym, ale wszystko da się wytłumaczyć, jako celowy zabieg. Ba! Panowie nie raz spotykają się na ekranie snując zawzięte dysputy, ponieważ starszy Bomgard (poważnie uzależniony od morfiny) odwiedza swoją młodszą wersję służąc mu swoją życiową mądrością, którą jak to każdy gówniarz młodszy Bomgard gardzi. Te interakcje pomiędzy młodzikiem - Bomgardem a jego starszą wersją to najlepsze sceny w serialu. 
  Dorosły Bomgard przeglądając swoje dzienniki z lat młodości rozpamiętuje błędy jakie popełnił. Widzi siebie, jako młodego lekarza, z którego ktoś srogo zakpił wysyłając go do odciętej od świata przez śnieżne zawieje wioski i wymagając od niego ratowania ludzkiego życia, kiedy jedynym medycznym doświadczeniem, jakim może się pochwalić to 15 piątek na dyplomie. Stara się młodemu pomóc, podpowiedzieć mu czego nie robić by uniknąć stoczenia się na narkotyczne dno. Jednak jak wiemy, przeszłości nie da się zmienić nie ważne jak bardzo byśmy się starali. I tak stary Bomgard czytając pamiętniki „po raz kolejny” popada w uzależnienie od morfiny, ale tym razem może tylko stać z boku i patrzeć.

źródło: booasaur.tumblr.com
Mimo to, że historia opowiada o przerażających skutkach uzależnienia, kiedy Bomgard niejedenokrotnie stawia je ponad potrzeby umierających pacjentów, otrzymaliśmy serial, który jest tak naprawdę tragikomedią nasączoną angielskim czarnym humorem. Nasz bohater to młodzik o wyglądzie dziecka, który medycyny uczy się w czasie jej praktykowania. Krew się leje przy tym strumieniami, kiedy zamiast zęba wyrywa pół szczęki, kiedy amputuje dziecku nogi tępą piłą lub kiedy rozrywa dziewczynie gardło wykonując tracheotomie. Ale nie jest to przerażająca krew niczym z którejś tam cześci "Piły", jest to krew, która nas o dziwo bawi. Bo nawet przypadkowe ofiary doktora z czasem obrócone zostaną w żart i to wcale nie okrutny.
You Might Also Like

0 Comments

Blog Archive