Dzieci nie kłamią! (Polowanie 2012)

10:47


Historia Polowania jest o tyle przerażająca, że mogłaby się przydarzyć każdemu z nas. Każdy może stać się ofiarą pomówień, niedomówień, fałszywych oskarżeń. A jeśli te zarzuty dotyczą tak delikatnego tematu, jak molestowanie dzieci – cóż, w dzisiejszym świecie, tak bardzo wyczulonym na krzywdę dzieci, najmniejsze podejrzenia stawiają cię na z góry przegranej pozycji.
 Lucas (Mads Mikkelsen, który zgarnął z Cannes nagrodę dla najlepszego aktora za tę rolę) to pracownik przedszkola, uwielbiany przez dzieci, samotny, po rozwodzie, sąsiad, przyjaciel, przeciętny facet. Pewnego dnia kilkuletnia córka jego najbliższego przyjaciela rzuca w gniewie kilka bezmyślnych zdań, z których wynika, że Lucas przekroczył granicę, jakiej przekraczać nie powinien żadnen dorosły w relacjach z dzieckiem. Dyrektorka przedszkola podejmuje odpowiednie kroki, trudno ją winić, gdyby to zignorowała, dawałaby ciche przyzwolenie. 


Lucas z dnia na dzień staje się złem wcielonym, szkodnikiem, pariasem, domniemanym pedofilem. A nawet nie „domniemanym”, po prostu pedofilem, bo nikt na udowodnienie winy nie czeka, decyzja o jego przewinieniu została już podjęta, bez jego wiedzy i możliwości obrony. 
Trudno pogodzić się z tym, że wszyscy bez mrugnięcia okiem przyjmują do wiadomości, że Lucas JEST pedofilem. Zrobił to, koniec i kropka. Nie stawiają tego stwierdzenia w nawias, nie próbują z nim skonfrontować zarzutów, a przecież jest to facet, który się z nimi wychowywał, ich sąsiad, najbliższy przyjaciel. Cała społeczność odwraca się od niego z dnia na dzień, pozostawiając go samemu sobie, w ciemności, nawet do końca nie tłumacząc, co mu się dokładnie zarzuca, czym przewinił. Jakieś lakoniczne wyjaśnienie, odesłanie na urlop – do czasu wyjaśnienie sprawy, w międzyczasie za jego plecami poinformowanie całego miasta o tym, czego mógł nawet nie zrobić, bo niczego mu jeszcze nie udowodniono. Wiadomo przecież, że dziecko nie kłamie. Dzieciom wierzymy. To jedyny argument opowiadający się za winą mężczyzny.
Społeczny ostracyzm, jaki spotyka Lucasa ze strony najbliższych, jeszcze niedawno przyjaciół uderza najbardziej. Traci pracę, nie może nawet robić zakupów w sklepie, bo zostaje z niego wyrzucony i pobity, ba, nawet jego nastoletni syn, który przyjeżdża do ojca – nie jest mile widziany. Traktowani, jakby byli zarazą, którą trzeba wytępić. Bierna niechęć i nienawiść z czasem przeradza się w czynną agresję. A przecież Lucas niczego nie zrobił. Niestety, wiemy o tym tylko my – widzowie. I choć z jednej strony zastanawiało mnie to, że wszyscy tak ochoczo i szybko odwrócili się od Lucasa z drugiej strony... Pedofil też może być sąsiadem, czyimś ojcem, przyjacielem, nauczycielem. 


Pedofilia to chyba najgorsze, o co można człowieka podejrzewać. Nie ma nic gorszego, niż wykorzystywanie małych bezbronnych dzieci. Wszyscy wiemy, jak traktowani są pedofile nawet w więzieniach. Ukradłeś – spoko, pobiłeś kobietę – spoko, szemrałeś podatki – spoko, zabiłeś – spoko, molestowałeś dziecko – przygotuj się na piekło. Dlatego, kiedy padło podejrzenie, że w miasteczku, tuż obok nas, żyje zboczeniec, który na co dzień opiekuje się naszymi dziećmi – nikogo nie interesowało ile w tym prawdy. Tu chodzi o bezbronne dzieci. A przyznać trzeba, że Lucas pasuje, jak ulał do stereotypowego profilu przestępcy - 42 letni samotny facet pracujący w przedszkolu, mieszkający sam, po rozwodzie – kto pasowałby bardziej?!


Widz na pozostaje biernym obserwatorem, od samego początku utożsamiamy się z Lucasem, kibicujemy by sprawa się wyjaśniła i jego życie wróciło do normy, ale Thomas Vinterberg pokazuje nam, że raz zasiana wątpliwość nie jest łatwa do wyplewienia. Wrasta głęboko w ziemie i zapuszcza korzenie, nie ważne czy miną tygodnie, miesiące czy lata, zawsze będziemy pamiętać, o tym co, się stało. Niektórych podejrzeń i oskarżeń nie da się puścić w niepamięć. 

 Podsumowując: Polowanie to kolejny film, obejrzany w tym roku, który na długo zapadnie mi w pamięć. Razem z De Rouille et d'os plasuje się na szczycie najlepszych filmów tego roku. Wczoraj wszedł do kin, dlatego polecam wszystkim wybranie się na seans. Warto. Nie zawiedziecie się.

8/10

You Might Also Like

3 Comments

Blog Archive