Excision (2012)

18:00


Uwaga! Wpis zawiera kontrowersyjne zdjęcia - tylko dla czytelników o mocnych nerwach.
(teraz jesteś ciekawy, czyż nie?)

  Pomyślałam, że skoro mają pojawiać się tu filmy o tematyce kontrowersyjnej, to trzeba ruszyć z kopyta. Dziś powieje obrzydzeniem. 
  Odkąd zobaczyłam, że na filmwebie przy Excision obok gatunku horror widnieje groteska filmowa - gatunek ten stał się automatycznie moim ulubionym.  
  Mam wrażenie, że ludzie nie zrozumieli do końca koncepcji tego filmu i stąd wyjątkowo niskie oceny, a przecież gatunek groteski do czegoś zobowiązuje. Branie tego filmu w 100% na serio jest aktem wyjątkowo płytkiego myślenia i trochę głupoty. No bo, why so serious? Ale żeby było jasne - nie mówię, że jeśli film Ci się nie spodoba, obrzydzi lub stwierdzisz, iż jest beznadziejny - uważam Cię za głąba. (:
  
 Pauline jest z pozoru zwykłą nastolatką. Przeciętną, niezbyt atrakcyjną, niepopularną outsiderską wchodzącą w okres dojrzewania. Hormony buzują, ale w jej przypadku nie jest to takie zwykłe książkowe dojrzewanie, nie myśli o niewinnych pocałunkach z chłopcami, trzymaniu za rękę, randkach itd. Ona ma hmm…, mniej wysublimowane upodobania. To, czym Pauline się interesuje to ludzkie ciało – to ją podnieca, ale nie chodzi tu o nagie ciało mężczyzn czy kobiet, które można pooglądać w świerszczykach czy na stronach pornograficznych. Nie chodzi tu o nagość, chodzi o ludzkie ciało, organizm, organy, krew, mięso. Ale organizm ludzki jest przedmiotem zainteresowań dziewczyny nie tylko jako obiekt seksualny, ale także naukowy – Pauline marzy o tym, żeby zostać lekarzem i wyleczyć swoją chorą na mukowiscydozę siostrę. Choroba dziewczynki posunęła się tak daleko, że pomóc jej może tylko przeszczep płuc.

  
  Mamy dwie siostry – jedna ładna, ułożona, mimo iż chora, zawsze uprzejma, dobrze się uczy, wręcz przykład idealnego dziecka. Druga zbuntowana, na bakier ze szkołą, rodzicami, wyszczekana gówniara z perwersyjnymi skłonnościami. No i jak łatwo się domyślić Pauline nie jest faworytką rodziców. „Wolą” drugą córeczkę, to jej poświęcają więcej uwagi, jej okazują uczucia, choć trudno im się dziwić – nie wiedzą ile zostało jej czasu. 


  Nie byłoby nic obrzydliwego ani kontrowersyjnego w tym filmie, gdyby nie sceny z fantazjami i snami Pauline. Krew, nagość, zwłoki, aborcja i wiele innych. Mimo iż zabrzmi to niepokojąco, są one jednymi z najlepszych w całym filmie. Tak, są obrzydliwe, ale zarazem wyjątkowo atrakcyjnie nakręcone. Trochę na zasadzie wyjaskrawienia kolorów, wyjątkowo intensywnych – niebieski, biały i czerwony bardzo dobrze ze sobą współgrają. Ze sobą i resztą filmu, w którym królują chłodne, zimne odcienie, czasami wręcz surowe. Tym samym te perwersyjne fantazje „odstają” od codziennego życia dziewczyny, tam istnieje całkiem inna Pauline - jej zboczone alter ego.


  Ciekawe są też sceny ze spowiedzią dziewczyny, jakby chciała usprawiedliwić przed samym Bogiem swoje postępowanie, upodobania i zachowanie, choć jak zaznaczyła w niego nie wierzy. Ten Bóg, który tu nawet nie istnieje, jest jedynym powiernikiem dziewczyny, tylko przed nim może być sobą, tylko w rozmowie z nim przyznaje się do istnienie swojej drugiej osobowości.


  Tu należą się oklaski lub chociaż gratulacje dla odtwórczyni głównej roli AnnaLynne McCord. W życiu bym jej nie podejrzewała, że potrafi zagrać coś innego niż rozpuszczoną, bogatą dziewuchę z Beverly Hills. Myślałam, że drewniane aktorstwo w serialu 90210 to wszystko, na co ją stać, a jednak nie jest taką kłodą na jaką wygląda. Pozytywne zaskoczenie.

   
 A kiedy już myślisz, że zamiarem autorów filmu jest tylko przedstawienie dewiacji seksualnych głównej bohaterki, na koniec przegotowują bombę. I wtedy to już nie wiesz, czy śmiać się czy płakać, groteska pełną gębą. Nie wiedziałam czy czuję współczucie czy obrzydzenie, na pewno byłam zaskoczona.


  Podsumowując: Jeśli interesują Cię niekonwencjonalne, kontrowersyjne tematy, może Ci się spodobać. I obrzydzić zarazem. Nie polecam jedzenia podczas seansu. Serio. Nawet jeśli nie obrzydza Cię krew, nie jedz podczas seansu, bo obrzydzić może Cię co innego... Ale bez spoilerów. 

6/10 
            

You Might Also Like

14 Comments

Blog Archive